محمد ناصح

مدیریت بازرگانی خوندم تا مقطع ارشد، قصد ادامه تحصیل هم ندارم. اهل فیلم و رمان، البته از گونه نادرِ بدون ادعا، اگر یک روز فیلم بسازم اسمش رو می‌گذارم "من از انتلکت‌ها متنفرم".

داشتم کارم رو می‌کردم که یه دفعه کتاب شد شغل من...

15 نفر این منتقد را دنبال کرده اند

جنگ و سلح

چند روز پیش داشتم توی سایتِ یکی از فروشگاه‌های معروف اینترنتی دنبال قیمت یه کالا می‌گشتم که چشمم افتاد به تبلیغ فروش ویژه کتاب، یکی از معروف‌ترین کتاب‌های یکی از بزرگ‌ترین نویسنده‌ها در حوزه ادبیات داستانی.

قیمت این کتاب دوجلدی به شکل حیرت‌آوری تخفیف خورده بود، 72 درصد!

بعد که اسم ناشر و مترجم رو دیدم خیلی تعجب نکردم، اما کنجکاو شدم که ببینم توی این حراجی چه خبره.

72 درصدی که دیدم بالاترین میزان تخفیف روی کتاب‌ها نبود! و تخفیف هشتادوچند درصدی هم دیدم، یعنی کتاب 65 هزار تومانی شده بود 12 هزار تومان!!!

احتمالا شما هم توی ایستگاه‌های مترو یا جاهای دیگه از این مدل تخفیف‌های کتاب دیدید. مردمی که این کتاب‌ها رو از ایستگاه‌های مترو می‌خرند، جایی برای ثبت نظر ندارن، اما اینجا سایت بود بالاخره، حتما باید نقدی، نظری، شکایتی، تشکری چیزی پیدا می‌شد.

و پیدا هم شد.

بر اساس نظرات خریداران، به چند گروه مخاطبِ این دسته از کتاب‌ها رسیدم که شاید برای شما هم جالب باشه، شاید هم نباشه البته، ولی شما که تا این‌جا رو خوندید، دو دقیقه دیگه هم تحمل کنید به جایی بر نمی‌خوره.

برای معرفی بیشتر هر گروه، چندتا از کامنت‌های خریداران این کتاب‌های پرتخفیف رو هم به عنوان نمونه براتون می‌نویسم.گروه اول:


"غلط املایی زیاد داره، در کل با این قیمت ارزش خریدو داره .."

~

"با توجه به درصد تخفیف بالا، کاملا مناسب است"


یک‌سری از دوستان هستند که هر کالا یا خدمتی که تخفیف زیادی داره اونا رو غلغلک می‌ده برای خرید، فرقی هم نمی‌کنه که چیه و کجاست! با شعار "بالاخره یه چیزی با تخفیف زیاد پیدا می‌کنم و می‌خرم"در بازارهای مجازی و غیرمجازی در حال گشت‌وگذار هستند.

به عنوان کسی که مدیریت بازرگانی خونده بهتون میگم که بازاریاب‌های دوزاری و بی‌هنر هم عاشق این دوستان هستند و ما در این نوشته با این عزیزان کاری نداریم!گروه دوم:


"کتاب بسیار خوبی است و خواندن آن را به پیر و جوان توصیه میکنم."

~

"احتیاجی به معرفی نیست که خواندن این کتاب برای هر کتاب خوانی از واجبات است"

~

"خیلی کتاب پر معنایی هستش و داستان معروفی داره"

~

"خوندن این شاهکار رو به هیچ وجه از دست ندید. زبان از توصیف این کتاب قاصر هست."


یه تعداد از ما کتاب رو می‌خریم که اگر کسی پرسید بگیم دارم، یا اگر کسی اومد خونه ما، کتاب‌هامون رو ببینه و در نهایت اگر هم کسی نپرسید و خونه‌مون هم نیامد، با کتاب عکس می‌گیریم و استوری می‌کنیم. بخش زیادی از این بزرگواران هیچ‌وقت قرار نیست کتاب رو بخونن. (اگر فقط چند صفحه از کتاب رو خوانده بودند، متوجه همون چیزهایی می‌شدند که گروه سوم شدند)

فرمول خریدِ کتابِ این دوستان هم معمولا اینجوریه:

قُطرِ مکفی + رنگ جلد متناسب + قیمت با تخفیف + اسم باکلاس = خرید

مثال:

این کتاب خوبیه، دوجلدی و قطوره، نویسنده‌ش هم که تولستوی(میگن خیلی خفنه)، 80 درصد هم که تخفیف خورده و بَه‌بَه...

با این دوستان عزیز هم کاری نداریم.اما گروه سوم:


"این کتاب رو به عنوان هدیه گرفته بودم. باید عرض کنم که ترجمه این اثر فوق العاده بد انجام شده. بسیاری از جملات حتی از نظر گرامری هم اشکال دارند. با اینکه با دشواری بسیار زیاد تا اواخر جلد اولش رو خوانده بودم ولی به ناچار از مترجم دیگه ای -که بسیار معروف هستند- سفارش دادم. چون ادامه مطالعه برام کاملا غیرممکن بود. ضمن اینکه با تطبیق با متن اصلی و با مشورت از اهل فن متوجه شدم مترجم در ادای مطلب در برخی جاها دچار اشتباهاتی بسیار فاحش شده که روند داستان رو میتونه گنگ و بی معنا کنه."

~

"احساس میکنم چندین دانشجوی مترجمی قسمت های مختلف رو ترجمه کردند و یک ترجمه درجه چندم ارائه شده. همچنین کتاب ویرایش نشده. یعنی یک نفر ننشسته از ابتدا کتاب رو بخونه تا اشتباهات فراوان رو تصحیح کنه به لحاظ نوشتاری. ناامید کنندست"

~

"کتاب جالب و سرگرم کننده ای است ولی خیلی با نام آن سنخیتی ندارد و مطالب خارج از نام داستان در آن زیاد دیده میشود با غلطهای چاپی بسیار زیاد"

~

"من خیلی ترجمه و نوشتار این کتاب رو نمیفهمیدم موقع خوندنش ، بنظرم این ترجمه اش رو نخرید"

~

"کیفیت چاپ فراتر از فاجعههههههه ، پاره پوره بود"

~

"کتابی که دستم رسید پاره بود انتظار اینو نداشتم واقعا"

~

"بیشتر مناسب تهیه پوشال جهت نگهداری اجسام از ضربه خوردن میباشد، محصول از صفحه ۱۰شروع میشه و کلی نقص دیگه هم داره"

~

"صفحات کتاب تکراری هست و بعضی صفحات موجود نیست این چه مدل تخفیفی هست کتابی که باید دور انداخته میشده با تخفیف به ما فروختند"

~

"تمام صفحات اشتباه بود و خیلی از صفحاتو نداشت یا تکراری چاپ شده بود اما چون متوجه نشدم و یک هفته گذشت نتونستم مرجوع کنم"


افرادی که واقعا دوست دارند و قصد دارند که کتاب بخونن، اما در انتخاب کتاب دچار مشکل هستند. هدف از تمام این نوشته چند کلمه حرف زدن با این رفقاست!

خوب، ببینید دوستان اول از همه، بدون هر تفسیر و تحلیلی یه چیزی یادتون باشه، توی این آشفته بازار نشر، از قیمت کاغذ گرفته تا مخاطب اندک، هیچ ناشر درست و درمونی نمی‌تونه (حتی اگر بخواد) از این مدل تخفیف‌ها بده، پس اگر کتاب با 80 درصد و 90 درصد تخفیف دیدید، اولین اقدام مشکوک شدنه، چون قطعا یه جای کار می‌لنگه...

نکته دوم اینه که باور کنید به همون اندازه که اسم نویسنده برای انتخاب کتاب مهمه، ناشر و مترجم هم اهمیت دارند.

خرید یه کتاب با ترجمه خیلی بد، چاپ بی‌کیفیت و بدون ویراستاری صحیح، حتی اگر از آثار بزرگانی مثل داستایوفسکی یا تولستوی هم باشه، اصلا تجربه خوشایندی برای شما رقم نخواهد زد.

مثلا خوندن جوجو مویز با ترجمه خوب، بهتر از همینگوی با ترجمه بده! (از نظر عمق فاجعه)

در واقع برای خرید کتاب، تبلیغات گسترده و تخفیف‌های نجومی آخرین ملاک انتخاب شما باشه.

سعی کنید به کتاب‌فروشی‌ها سر بزنید، حتی توی این شرایط کرونایی باور کنید محیط کتاب‌فروشی از محیط سوپرمارکتی که شاید در هفته چند بار بهش مراجعه می‌کنید، شلوغ‌تر و آلوده‌تر نیست!

با بچه‌های کتاب‌فروش گپ بزنید، این بچه‌ها معمولا راهنمای خوبی برای انتخاب کتاب خوب هستند. در نهایت اگر خواستید کتابی رو بخرید، حتما کتاب رو ورق بزنید و چند صفحه (یا حداقل چند پاراگراف) بخونید تا خیال‌تون از کیفیت چاپ و ترجمه هم راحت باشه.

قبلا در کتاب‌خوانی بدون قهوه! به چند نکته در خصوص انتخاب کتاب خوب اشاره کردم که خوندنش خالی از لطف نیست.

بازدید این مطلب : 1032
تاریخ انتشار : 1399/10/28

   

     
 
عبارت امنیتی