بابک حافظی

به‌شدت اعتقاد دارم هر انسانی باید در زندگی یک رشته تحصیلی رو تا آخر دنبال کنه و اعتقاد دارم هیچ انسانی قرار نیست روی همه اعتقاداتش پافشاری کنه...

فارغ‌التحصیل کامپیوتر و مدیریت استراتژیک، کثیرالکنکور، مایل‌التحصیل روان‌شناسی

متخصص شوآف با کتاب‌های نخوانده

استقلالی غیرمتعصب، مدافع راست سابق نونهالان پرسپولیس

11 نفر این منتقد را دنبال کرده اند

نگاهی به کتاب مثبت

مثبت، داستان واقعیِ کودکی را روایت می‌کند که با بیماری HIV به دنیا آمده است. کودکی که با مادرش زندگی می‌کند و پدرش که این بیماری یادگارِ اوست را تنها یک‌بار ملاقات کرده است. پیج راول ، نویسندۀ کتاب، که سرگذشت زندگی خود را در این کتاب روایت می‌کند، تا مدت‌ها حتی نمی‌دانسته که به یک بیماری کشنده مبتلاست یا اینکه با بقیۀ بچه‌ها فرق دارد و تا سال‌ها گمان می‌کرده کارهایی مثل مراقبت‌های افراطیِ مادر، خوردنِ آن‌همه دارو در روز و بیمارستان‌رفتن‌های پی‌درپی، جزئی از برنامۀ عادی زندگی همۀ بچه‌هاست. همه‌چیز برایش خیلی عادی پیش می‌رود تا اینکه براثر یک اتفاقِ خیلی عادی، با تمام وجود کوبیده‌شدن سیلیِ حقیقت را روی صورتش احساس می‌کند...

عنوان اصلی کتاب، «Positive: A Memoir» است که پیج راول (Paige Rawl) آن را با کمک اَلی بنجامین (Ali Benjamin) و جی اشر (Jay Asher) در سال 2014 نوشته است.

 

 

این کتاب در ایران به‌وسیلۀ نشر اطراف با عنوان «مثبت» از سری کتاب‌های «تجربۀ جوانی» و با ترجمۀ مرحوم فاطمه عرفانی و نیز فرخنده ملکی‌فر و همچنین به‌وسیلۀ انتشارات فرمهر با عنوان «مثبت، کتاب خاطرات» و با ترجمۀ سرور کرمپوردشتی منتشر شده است.

 

 

 

چرا باید این کتاب را خواند

 

 • "مثبت" داستان زندگی واقعی دختری را روایت می‌کند که به‌دلیل مشکلی که در ایجادش نقشی نداشته زمین می‌خورد و به‌دور از شعارزدگی نشان می‌دهد که چگونه می‌توان بعد از زمین‌خوردن از جا بلند شد.
 • کتاب، رنجی را که یک فرد مبتلا به HIV، یا به‌طور کلی هر کسی که به‌طریقی با بقیه متفاوت است، از برخوردهای ناآگاهانۀ دیگران می‌برد را به‌خوبی نشانمان می‌دهد و کمکمان می‌کند زندگی را از چشم این افراد ببینیم. خیلی وقت‌ها حواسمان نیست که حتی یک صحبت یا نگاه ساده که از نظر ما ممکن است کاملاً عادی باشد می‌تواند چه بلایی سر آدم‌های اطرافمان بیاورد. خواندن این کتاب واقعاً می‌تواند کمکمان کند که با درک تفاوت‌ها و آسیب‌پذیری‌های یکدیگر، آدمِ بهتری شویم.

 • کتاب، در خلال داستان و بی‌آنکه خسته‌کننده باشد، اطلاعات مفیدی دربارۀ HIV و ایدز (AIDS) به خواننده می‌دهد و از این طریق می‌تواند نقش مهمی در افزایش آگاهی نسبت به این موضوع داشته باشد. مثلاً من خودم تا قبل از خواندن این کتاب فکر می‌کردم که HIV مثبت، همان ایدز است!
 • هرچند موضوع کتاب HIV است اما درعین‌حال به موضوع کلی‌تری باعنوان زورگویی یا قلدری (Bullying) هم می‌پردازد که دانستن دربارۀ آسیب‌ها و تبعات آن هم می‌تواند بسیار مفید باشد.

 

کتاب به‌درد چه کسانی می‌خورد

 • تمام نوجوان‌ها به خصوص آن‌هایی که به‌نحوی با دیگران متفاوت‌اند
 • معلم‌ها، والدین و تمام کسانی که با بچه‌ها، نوجوان‌ها و جوان‌ها سروکار دارند
 • کسانی که می‌خواهند دربارۀ HIV و تبعات آن آگاهی کسب کنند
 • کسانی که می‌خواهند دربارۀ قلدری و تبعات آن آگاهی کسب کنند

 

برخی از نقاط قوت و ضعف کتاب

 • یکی از بهترین کتاب‌ها برای افزایش آگاهی دربارۀ HIV و ایدز است.
 • داستان، سرگذشت واقعی نویسنده است و به‌خوبی پرداخته شده و می‌تواند خواننده را با خود همراه کند.
 • ترجمۀ کتاب (من ترجمۀ نشر اطراف را خواندم)، بسیار روان و خوش‌خوان است.

 

 • بعضی‌ها به سبک نویسندگی کتاب در بعضی از بخش‌ها ایراد می‌گیرند که به‌نظرم باتوجه به اینکه نویسنده یک جوان 19 ساله است کاملاً قابل چشم‌پوشی است.

 

دیگران دربارۀ کتاب چه گفته‌اند

 

«راول و بنجامین، به‌طرز ماهرانه‌ای توانسته‌اند، با ذکر داستان‌هایی از معصومیت و بی‌ریایی دوران نوجوانی، ذهنیت‌های پیج که یک دختر دبیرستانی است را به‌تصویر بکشند. آن‌ها با ظرافت و درعین صداقت توانسته‌اند از عهدۀ پرداختن به موضوعات خطیری چون خودکشی برآیند. خوانندگان، کتاب را درحالی زمین می‌گذارند که کارهای راول به‌عنوان یک سخنران HIV/ایدز و یک حامیِ ضدزورگویی آن‌ها را تحت تأثیر قرار داده است»

نشریه کِرکِس ریویوز

 

«این بیوگرافیِ واقع‌بینانه و صادقانه از زن جوانی که با HIV زندگی می‌کند، خواننده را به‌درون تاریکی کشانده و نوری را بر این موضوعِ دشوار می‌تاباند. کتاب به زیبایی نشان می‌دهد که بزرگ‌شدن با HIV یعنی چه، افسانه‌های مربوط به این ویروس را باطل کرده و دانش مفیدی را به خواننده منتقل می‌کند»

نشریه اسکول لایبرری جورنال

 

تجربه‌ی جوانی(مثبت)
پیج راولِ نوزده‌ساله در کتاب مثبت داستان واقعی زندگی‌اش را برای ما تعریف می‌کند. داستان کودکی که وقتی به دنیا آمد، ظاهراً فرقی با بقیه‌ی بچه‌ها نداشت، جز این‌که یک ویروس کوچک نامرئی در بدنش خانه کرده بود. ماجرای زندگی پیج وقتی به اوج می‌رسد که هم‌مدرسه‌ای‌هایش از این موضوع باخبر می‌شوند. کتاب مثبت داستان آشنا شدن یک دختر جوان با نیمه‌ی نامهربان وجود انسان‌هاست و تلاش او برای ساختن دنیایی مهربان‌تر

برو به صفحه کتاب
بازدید این مطلب : 1009
تاریخ انتشار : 1399/09/11

   

     
 
عبارت امنیتی