محمد ناصح

مدیریت بازرگانی خوندم تا مقطع ارشد، قصد ادامه تحصیل هم ندارم. اهل فیلم و رمان، البته از گونه نادرِ بدون ادعا، اگر یک روز فیلم بسازم اسمش رو می‌گذارم "من از انتلکت‌ها متنفرم".

داشتم کارم رو می‌کردم که یه دفعه کتاب شد شغل من...

15 نفر این منتقد را دنبال کرده اند

نگاهی به کتاب پیاده‌ها

“پیاده‌ها” ترجمه‌ی یک سه‌گانۀ مصور به نام March است که جان لوئیس آن را با همکاری اندرو آیدین به عنوان نویسنده و نِیت پاول به عنوان تصویرگر به نگارش درآورده است.

March روایتی جذاب و دسته‌اول از یک عمر مبارزۀ لوئیس بر سر حقوق شهروندی و انسانی است. این کتاب به بررسی مسیر طولانی‌ای می‌پردازد که از دوران جیم کرو و تفکیک نژادی تا به امروز طی شده است.

جلد اول کتاب، دوران جوانیِ لوئیس در روستاهای آلاباما، ملاقاتش با مارتین لوترکینگ، متحول شدنِ زندگیش بر اثر آن ملاقات، شکل‌گیریِ جنبشِ دانشجوییِ َنشویل و نبردی که برای از بین‌بردنِ تفکیکِ نژادی انجام دادند را در بر می‌گیرد.

جلد دوم و سوم این کتاب بسیار تاثیرگذار است و نظر مخاطبین را بیشتر از جلد اول به خود جلب کرده است.

به‌نظر می‌رسد که اقدام “نشر اطراف” در انتشار سه‌جلد در قالب یک مجلد اقدامی هوشمندانه بوده است.

در تمام تصویرگری‌ها تکیه بر رنگِ سیاه است. یعنی در اکثر موارد فضاهای خالی برعکس چیزی که مرسوم است به رنگ سیاه است نه سفید. این مسئله می‌تواند تاکید بر حقوق از دست رفتۀ سیاهان و یا نشان دادنِ غم و اندوه حاکم بر ماجراها باشد

برخی از نقاط قوت و ضعف کتاب

√ روایت دقیق و وفاداری تاریخی

√ روایت ملموس و قابل درک

√ کتاب نقش موثری دارد در آگاهی بخشی نسبت به مشکلاتی که سیاهان بابتِ نژادپرستی متحمل می‌شوند. مشکلاتی که ممکن است یک سفیدپوست در حالت عادی هیچ‌گاه متوجه آن نشود. موضوعی که جایش در کتاب‌های درسی خالی است.

√ خلاقیت کتاب در روایت تاریخ در قالب داستان مصور که در همراه کردن خواننده و جذاب شدن داستان تاثیر بسزایی داشته و علاوه بر انتقال رویدادهای تاریخی به مخاطب، احساساتِ افراد درگیر در واقع را هم منتقل می‌کند.

× روایت‌ها گاهی شخصی شده و بیش از حد به شخصِ جان لوئیس می‌پردازد.

از کجا آمده ایم؟

× به نقش زنان در این جنبش، به‌صورت مستقل کمتر پرداخته شده است.

× کتاب اتفاق مهمی را روایت می کند، اما شیوه بیان آن متناسب با اهمیت موضوع نیست.

در پایان اگر

• علاقه‌مند به تاریخ معاصر آمریکا هستید

• علاقه‌مند به جنبش‌های حقوق شهروندی (به‌ویژه جنبش‌های ضد تبعیض نژادی) هستید

• علاقه‌مند به کتاب‌های مصور هستید

• این کتاب رو از دست ندید.

پیاده‌ها : روایت مستند مصور از جنبش حقوق مدنی سیاه‌پوستان آمریکا
پیاده‌ها روایت مصوری مبتنی بر ماجراهای واقعی است که از جنبش حقوق مدنی و مبارزات سیاه‌پوستان آمریکا برای آزادی و برابری سخن می‌گوید. داستان واقعی، مهیج و متفاوتی که از روزهای نخست شکل‌گیری این جنبش آغاز می‌شود و سرگذشت پرفراز و نشیب آن را از زبان جان لوییس – یکی از رهبران جنبش و نماینده‌ی کنگره – نقل می‌کند. تصویرسازی کم‌نظیر و هنرمندانه‌ی نیت پاول تنش‌ها و حال‌وهوای خاص آن سال‌ها را به ‌خوبی و دقیق منعکس می‌کند و الگوی تأثیرگذار و جذابی برای روایت رخدادهای تاریخی ارائه می‌دهد. کتاب پیاده‌ها سال‌هاست که جای ثابتی در فهرست‌های مختلف برترین‌ها دارد و جوایز معتبر و متعددی را از آن خود کرده است.

برو به صفحه کتاب
بازدید این مطلب : 481
تاریخ انتشار : 1399/05/01

   

     
 
عبارت امنیتی