محمد ناصح

مدیریت بازرگانی خوندم تا مقطع ارشد، قصد ادامه تحصیل هم ندارم. اهل فیلم و رمان، البته از گونه نادرِ بدون ادعا، اگر یک روز فیلم بسازم اسمش رو می‌گذارم "من از انتلکت‌ها متنفرم".

داشتم کارم رو می‌کردم که یه دفعه کتاب شد شغل من...

15 نفر این منتقد را دنبال کرده اند

نگاهی به کتاب سرزمین مقدس

“سرزمین مقدس” ترجمه کتابی با عنوان Jerusalem: Chronicles from the Holy City نوشته گی دولیل (Guy Delisle) است که سال 2011 چاپ شد.

اورشلیم سرزمین مقدس سفرنامه مصور دولیل است که بعد از یک سال زندگی در فلسطین به نگارش و تصویر درآمده است.

دولیل به طور ماهرانه‌ای نقشه‌ی راه فرهنگی اورشلیم معاصر را به تصویر می کشد و از دیدگاه فردی بیگانه در سرزمینی غریب استفاده می کند که در سایر کتاب‌های وی (پیونگ یانگ، شنژن و میانمار) نیز استفاده شده است؛ دیدگاهی که به ما این توانایی را می دهد تا زندگی روزمره در شهرهایی که امکان سفر به آن‌ها کم است را درک کنیم.

گاردین درباره این کتاب نوشت: "اورشلیم یک معجزه کوچک است؛ مختصر، یک دست و بسیار خاص"

"موانع فرهنگی و فیزیکی در میان جوامع یهودی ، مسلمان و مسیحی در داخل و اطراف اورشلیم دولیل را مجبور به ابداع یک کمدی تاریک اما ملایم کرده است"

#نیویورک_تایمز

برخی از نقاط قوت و ضعف کتاب

√ کتاب از جنبه بصری بسیار جذاب است و هرگز برای شما خسته کننده نخواهد بود

√ ذکر جزئیات شهر مقدس به صورت دقیق و کامل

√ کتاب به شیوه ای نگاشته شده که فهم مطالب آن آسان است

√ ترجمه خوب و روان عاطفه احمدی و شناخت کامل او نسبت به ادبیات و لحن گی دولیل

× برخی از نوشته های دولیل ممکن است جانبدارانه به نظر برسد.

و در پایان اگر

• به کتاب های مصور علاقمند هستید

• از علاقه‌مندان به اتوبیوگرافی هستید

• به سفرنامه علاقمند هستید

• فعلا امکان سفر به بیت‌المقدس را ندارید

احتمالا از خواندن “سرزمین مقدس” لذت خواهید برد.

سرزمین مقدس؛ سفری به فلسطین
«سرزمین مقدس؛ سفری به فلسطین» جلد چهارم مجموعه‌ی سفرنامه‌ی مصور است. پیش از این کتاب‌های پیونگ یانگ؛ سفری به کره‌ی شمالی، یانگون؛ سفری به برمه و شنژن؛ سفری به چین، نوشته و طراحی گی دولیل و ترجمه‌ی عاطفه احمدی در انتشارات اطراف چاپ و منتشر شده بود. این آثار از گرافیک ناول‌های شناخته‌شده‌ای هستند که معمولاً نام‌شان در فهرست برترین گرافیک ناول‌ها به انتخاب مؤسسات و سایت‌های معتبر به چشم می‌خورد. گی دولیل سال ۱۹۶۶ در کبک کانادا متولد شد و در حال حاضر به همراه همسر و دو فرزندش در جنوب فرانسه زندگی می‌کند. دولیل حدود ده سال انیماتور بوده و همین باعث شده در طراحی خبره شود. او بیشتر با سفرنامه‌های تصویری‌اش درباره‌ی زندگی در کشورهایی که فضای سیاسی خاص دارند، از برمه و کره‌ی شمالی گرفته تا فلسطین، شناخته می‌شود. با این حال نمی‌توان او را نویسنده و هنرمندی سیاسی دانست، چرا که کتاب‌هایش تا حد زیادی بر زندگی روزمره و تجربه‌های شخصی‌اش در کشورهای مقصد تمرکز دارند. روایت‌های مستند و طنزآمیزی که البته از نقد اجتماعی خالی نیستند و با نگاهی خلاقانه فضای زندگی آن کشورها را به تصویر کشیده‌اند.

برو به صفحه کتاب
بازدید این مطلب : 519
تاریخ انتشار : 1399/05/03

   

     
 
عبارت امنیتی